Dokumenty potrzebne do sakramentów:
Chrzest
Dokumentami potrzebnymi do chrztu są:
Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się na dwa tygodnie przed datą chrztu, który zasadniczo jest udzielany w II-gą niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 11.30.
Kto może być chrzestnym/chrzestną?
Wierzący i praktykujący katolik, który był bierzmowany i który może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie oraz przystąpić do komunii św. w czasie Mszy św. z udzieleniem sakramentu chrztu św. Kandydat na chrzestnego/chrzestną otrzymuje zaświadczenie w Parafii zamieszkania jeśli spełnia w/w wymagania i znany jest duszpasterzowi podpisującemu się na dokumencie. Nie może być chrzestnym/ chrzestną ten kto np. żyje w konkubinacie, tzw. wolnym związku, nie prowadzi życia sakramentalnego – czyli praktykuje niewiarę bądź inną religię. Kandydatów na chrzestnych należy wybierać ze względu na SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO – czyli rzeczywistość wiary, a nie ze względu na koligacje, przyjaźnie czy znajomości. Kryterium decydującym jest wiara i życie religijne, a nie relacje emocjonalne czy pokrewieństwo. Świadkiem chrztu może być tylko chrześcijanin innego wyznania (protestant, prawosławny jeśli jedno z rodziców dziecka przynależy do tego wyznania).
Małżeństwo
Przygotowania do sakramentu małżeństwa mają dość długą i złożoną procedurę. Dlatego też w kancelarii oczekujemy obojga narzeczonych nie później niż 3 miesiące przed planowanym ślubem. Wizytę powinno poprzedzić osobiste lub telefoniczne umówienie się na spotkanie połączone ze spisaniem protokołu przedmałżeńskiego Wiąże się to z koniecznością: ogłoszenia zapowiedzi, by sprawdzić publicznie, czy nikt nie ma zastrzeżeń, co do małżeńskiej uczciwości kandydatów, przeprowadzenia rozmów kanonicznych, na podstawie których, w razie wątpliwości, można w przyszłości stwierdzić, czy małżeństwo było zawarte ważnie; odbycia przez narzeczonych kursu przedmałżeńskiego. Wcześniejsze spotkanie jest szczególnie wskazane, gdy jedno z narzeczonych posiada inne niż polskie obywatelstwo lub jest innego wyznania, bądź nie przystąpiło do sakramentu chrztu św.
Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego:
Najpóźniej tydzień przed planowanym ślubem należy zgłosić się w kancelarii, aby uzgodnić przebieg ceremonii.
Sakrament chorych
Kościół wierzy i wyznaje, że wśród siedmiu sakramentów istnieje jeden specjalnie przeznaczony do umocnienia osób szczególnie dotkniętych chorobą – namaszczenie chorych. [KKK 1511]
Namaszczenie chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości. [KKK 1514]
W naszej parafii sakrament namaszczenia chorych jest udzielany w czsie wizyty u chorych w pierwszą sobotę miesiąca, a także na wezwanie w nagłych wypadkach choroby. Wtedy zgłoszenia należy dokonać telefonicznie lub w kancelarii parafialnej, albo w zakrystii..
Osobom zmarłym nie udziela się sakramentu chorych.
Pogrzeb
Potrzebne dokumenty do załatwienia pogrzebu: